PL DE EN
facebook
Hotel Cieplice
Przyjazd
/
Wyjazd
/

Atrakcje Cieplic

PARK ZDROJOWY

Przylega do pałacu Schaffgotschów w Cieplicach. Pierwsze wzmianki o przypałacowym ogrodzie francuskim pochodzą z 1748 r.
W roku 1838 park został gruntownie przebudowany wg nowych założeń w stylu angielskim.
W latach 2010-2012 Park Zdrojowy został poddany gruntownej rewitalizacji, w ramach której parkowi starano się przywrócić dawny wygląd. Zlikwidowano asfalt na ścieżkach, wytyczono nowe alejki, wyregulowano drzewostan, posadzono wiele kwiatów i ozdobnych krzewów, posiano nową trawę. Remontowi został również poddany Teatr Zdrojowy i scena, a cały park otoczono żeliwnym, stylizowanym ogrodzeniem. W parku pojawiły się także stylizowane latarnie oraz pasujące do nich nowe ławeczki, w także elementy tzw. małej architektury przypominające dziewiętnastowieczne "wyposażenie" cieplickiego Parku Zdrojowego.

PARK NORWESKI

Park Norweski jest jedną z atrakcji Cieplic. Park znajduje się w centrum uzdrowiska leżącego w granicach Jeleniej Góry. Park Norweski właściwie sąsiaduje z Parkiem Zdrojowym w Cieplicach. Rozdziela je tylko Wrzosówka, a łączy most spinający oba brzegi. Park założony na początku XX wieku przez właściciela fabryki maszyn papierniczych Eugena Füllnera, oddzielał zakład produkcyjny od osiedla domów pracowników. Obecna nazwa pochodzi od pawilonu wybudowanego na wzór restauracji w Oslo. Ozdobą paku jest staw z kamiennym mostkiem, nad którym usytuowany jest Pawilon Norweski, w którym obecnie mieści się Muzeum Przyrodnicze.

PAŁAC SCHAFFGOTSCHÓW

Wzniesiony na miejscu poprzedniej siedziby rodu, strawionej przez pożar. Budowa trwała w latach 1784 - 88 pod kierownictwem architekta Jana Rudolfa z Opola.
O przynależności tego klasycystycznego obiektu do jednego z najwspanialszych rodów śląskich świadczą dwa kartusze herbowe umieszczone nad wejściami.
W chwili obecnej w pałacu mieści się filia Politechniki Wrocławskiej.

DOM ZDROJOWY I BASENY

Znajdujące się naprzeciw „Długiego Domu” budynki uzdrowiska wzniesiono w latach 1929-1931, na miejscu wcześniejszych obiektów zdrojowych.
Widoczne tu dwie rotundy kryją, zbudowane dokładnie na miejscu jeszcze średniowiecznych, baseny kąpielowe. W XVIII w. istniała tu sadzawka służąca do leczenia zwierząt zwana „Końskim Zdrojem”.

DŁUGI DOM

Był jednym z elementów kompleksu klasztornego cieplickiego zakonu cystersów. Wzniesiony w latach 1689 - 93 jako dom gościnny dla przybywających do Zdroju kuracjuszy.
Obecnie mieści się tu siedziba dyrekcji Uzdrowiska, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej oraz Cieplicki Dom Kultury "Przystań Twórcza".

GALERIA I TEATR W PARKU ZDROJOWYM

Tworzące dziś jeden kompleks budowli w Parku Zdrojowym powstały w różnych okresach i z różnym przeznaczeniem, choć oba ku uciesze i wygodzie kuracjuszy.
„Galerię” zbudowano w latach 1797-1800 według projektu wrocławskiego architekta Carla Gottfrieda Geiβlera, nawiązującego do antycznych willi. Budynek ten uważano długo za najpiękniejszy w Cieplicach. Wewnątrz urządzono salę koncertową, czytelnię, salon gier towarzyskich, palarnię cygar i restaurację, która dziś funkcjonuje w „Galerii”
„Teatr Zdrojowy” mimo braku własnej sceny istniał tu, jak w każdym innym szanującym się uzdrowisku od bardzo dawna. Obiekt ufundowany przez Schaffgotschów zaprojektował w stylu neoklasycznym Albert Tollberg. Z czasem, dla wygody gości, połączono teatr specjalnym łącznikem z sąsiednią „Galerią”. Obecnie scena należy do Zdrojowego Teatru Animacji.

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA

Wraz z zespołem poklasztornym wzniesiony został przez dawnych gospodarzy Uzdrowiska Cieplickiego - zakon cystersów. Barokowy kościół wybudowany w latach 1712 - 1714, według projektu Kaspara Jentscha. Wyposażenie rokokowe, w ołtarzu głównym, obraz Michała Willmanna, zwanego śląskim Rafaelem.

KOŚCIÓŁ ZBAWICIELA

Położony w centrum Cieplickiego Uzdrowiska, wzniesiony w latach 1774-77. Wewnątrz skromne rokokowe wyposażenie i typowe dla sakralnej architektury ewangelickiej empory.

MUZEUM PRZYRODNICZE

Założony na początku XX wieku park w stylu norweskim położony jest w sąsiedztwie Parku Zdrojowego. Jego ozdobą jest małe jeziorko, nad którym usytuowany jest Pawilon Norweski. Pawilon wybudowany został na wzór restauracji „Frognersaeteren”, znajdującej się 8 km od Oslo.

Telefon
recepcja
Rezerwuj
Rezerwuj
Dojazd
Dojazd
Rezerwuj
Galeria
menu menu